Żeliwny czajnik do herbaty

2
Żeliwny czajnik do herbaty

Budowa czajników żeliwnych

Żeliwo to materiał od wieków wykorzystywany w kuchni. Szczególną popularność zdobyło sobie w Azji, gdzie naczynia żeliwne wykorzystywano w ceremonii parzenia herbaty. Sam czajnik używany był wówczas wyłącznie do gotowania wody.

Współcześnie, mamy bardziej praktyczne sposoby zagotowania wody, dlatego też czajnikom żeliwnym przeznaczono ważniejsze funkcje. Stały się oryginalnymi, a czasem nawet ekskluzywnymi zaparzaczami.  Ich wnętrza pokrywane są specjalną emalią, która nie wchodzi w relację z wodą i oczywiście herbatą. Dzięki temu zaparzana w nich herbata ma zawsze ten sam smak i aromat. Zapobiega to też rdzewieniu czajników żeliwnych od wewnątrz, co nie oznacza, że nie należy ich chronić przed korozją.

W środku każdego żeliwnego czajnika znajduje się metalowy zaparzacz. Niezastąpiony, by skutecznie oddzielić fusy od naparu po upływie odpowiedniego czasu zaparzania.

Ze względu na swoją wagę, czajniki wyposażone są w solidny uchwyt i pokrywkę.

 

Czajnik żeliwny z zaparzaczem

 

Jak parzyć herbatę w żeliwnym czajniku?

Sposób przygotowywania herbaty w żeliwnym czajniku niczym nie różni się od zaparzania jej w innych naczyniach tego typu. Metalowe sitko należy wypełnić odpowiednią ilością suszu i umieścić w dzbanku wypełnionym wodą o temperaturze właściwej dla rodzaju herbaty. Czas parzenia jest też zależny od rodzaju herbaty. Informacje na ten temat podajemy na każdej karcie produktu oferowanych przez nas herbat.

Czajnik żeliwny ma jednak jedną przewagę nad pozostałymi naczyniami. Dłużej utrzymuje ciepło przygotowywanego w nim  naparu. 

 

Dzbanek żeliwny biały

 

Jak dbać o czajnik żeliwny?

Można by sądzić,  że wykonane z tak odpornego materiału naczynie nie powinno już wymagać specjalnej troski. Niestety nie. Największym jego wrogiem jest rdza. Aby jej uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • żeliwnych czajników nie należy myć z użyciem detergentów i twardych czyścików,

  • nie wolno wstawiać ich do kuchenki mikrofalowej i myć w zmywarkach,

  • po umyciu i wypukaniu najlepiej jest przetrzeć je wewnątrz, by usunąć resztki wilgoci,

  • czajniki powinny być przechowywane ze zdjętą lub uchyloną pokrywką,

  • unikamy także ich nagłego schładzania, mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia powłoki ochronnej.

 

Przed pierwszym użyciem…

Zanim zaparzymy w żeliwnym czajniku swoją pierwszą herbatę, należy go starannie umyć i wyparzyć zalewając wrzącą wodą.

 

Dzbanek żeliwny a rdza

Wielu użytkowników obawia się, że żeliwo, z jakiego wykonany jest dzbanek, będzie szybko ulegało korozji. A pojawiający się rdzawy nalot nie tylko obniży estetykę naczynia, ale także wpłynie negatywnie na smak herbaty.

Nie stanie się tak, jeśli przestrzegać będziemy wymienionych wyżej zasad użytkowania. Czas obejdzie się wówczas z nim łagodnie, a dodatkowe zabezpieczenie wewnątrz, jakim jest specjalna emalia, spełni swoje zadanie.

 

Dzbanek żeliwny, czy warto ?

Oczywiście, że warto.

Dla oryginalnego wyglądu, dla nadania procesowi herbaty jeszcze większej wyjątkowości, dla nowego smaku (smakosze twierdzą, że parzona w czajnikach żeliwnych herbata ma inni, lepszy smak), dla siebie dla przyjaciół, dla rodziny.

Najważniejsze jest to, że chcesz poświęcić trochę czasu dobrej liściastej herbacie. Zaparzyć ją tak jak lubisz i nadać całemu procesowi parzenia odrobinę wyjątkowości z wykorzystaniem interesujących przedmiotów użytkowych, jakim z pewnością są żeliwne czajniki. Nie tylko oryginalnie wyglądają, ale też wzbudzają zainteresowanie gości. Nie jest to bowiem naczynie, które często spotykamy w naszych domach.

Komentarze do wpisu (2)

8 kwietnia 2022

Hej, czy spotkałeś się z problemem kapania/rozlewania podczas nalewania do czarek z takiego zeliwnego dzbanka? Bardzo trudno jest nalac i nie uronić kropli. Chyba nigdy mi się to nie udało. Korzystam z dobrego jakościowo czajnika, sam strumien jest pewny, problem jest kiedy chce przestać nalewac. W innych czajniczka problem miałem ten sam.

5 maja 2022

Polecam łapacze kropel.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl