Rodzaje czarnych herbat indyjskich 0
Rodzaje czarnych herbat indyjskich

Rodzaje czarnych herbat indyjskich

Wprowadzenie do herbat indyjskich i ich unikalnych cech

Herbaty indyjskie to jedne z najczęściej poszukiwanych czarnych herbat na świecie. Mimo że znawcy nie określają ich jako wykwintne, jak to ma często miejsce w przypadku herbat z Chin, to jednak są bardzo popularne wśród amatorów czarnej herbaty. Za powód tej popularności przyjmuje się dość mocny smak, często z odrobiną goryczki i intensywny typowo herbaciany aromat.

Za początki uprawy herbaty w Indiach przyjmuje się pierwszą połowę XIX w. kiedy  to angielscy kolonizatorzy zaczęli zakładać pierwsze plantacje. Za najlepsze do tego miejsce uznali stan Assam w północno wschodnich Indiach. Odpowiedni klimat, górzysty teren i dobre gleby sprawiły, że odmiana krzewu herbacianego Camellia assamica miała dogodne warunki do wzrostu i wydania aromatycznych herbacianych liści.

Uprawa herbat indyjskich

Choć tradycja picia herbaty w Indiach sięga wieków, to jednak działania Brytyjczyków spowodowały upowszechnienie uprawy i zakładanie plantacji, co w konsekwencji spowodowało, że Indie dość szybko stały się jednym z największych na świecie producentów herbaty.  

Rodzaje herbat indyjskich

Herbaty indyjskie są znane na całym świecie ze swojego bogatego smaku i aromatu. Indyjska herbata jest ceniona za wysoką jakość i różnorodność. Istnieje wiele rodzajów herbat pochodzących z Indii, z których każda ma swój unikalny charakter i smak.

Indyjska kraina herbaty oferuje różnorodność rodzajów herbat. Od delikatnych białych po bogate w smaku czarne herbaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Herbata indyjska liściasta jest szczególnie ceniona za swoją jakość i wyjątkowy smak.

Herbaty indyjskie sklep h&a

Jednym z najpopularniejszych rodzajów herbaty indyjskiej jest herbata liściasta. Ta tradycyjna forma herbaty jest starannie zbierana i przetwarzana, aby zachować pełen smak i aromat liści. Herbata indyjska liściasta jest często stosowana do przygotowywania naparów o głębokim kolorze i intensywnym smaku.

Herbaty indyjskie mają swoje własne charakterystyczne cechy, które je wyróżniają. Niektóre z nich mają nutę przyprawową, inne są owocowe lub kwiatowe. Bez względu na preferencje smakowe, herbata z Indii z pewnością zachwyci każdego miłośnika tego napoju.

Najbardziej znanym regionem uprawy herbaty w Indiach jest stan Assam. Ten niewielki, jak na warunki indyjskie region, leży u podnóża Himalajów, co w połączeniu z ciepłym monsunowym klimatem daje duże możliwości uprawy i pozyskania herbacianych liści o bogatych walorach smakowych. Produkowane tu herbaciane susze różnią się często mocą, intensywnością aromatu i nutami smakowymi. Wpływa na to położenie plantacji. Najlepsze z nich uzyskują swoje nazwy by odróżnić je od masowej produkcji. Należą do nich:

Assam Ambaguri, Assam Malty czy Assam Gentlemen. Oprócz doskonałych warunków klimatycznych wpływ mają także staranna obróbka herbacianych liści, wyrażająca się przestrzeganiem zasad produkcji i wysoką dbałością o jakość suszu. Herbaty te charakteryzuje dość mocny smak i aromat, wyczuwalna goryczka, a w przypadku Assam Gentleman lekko korzenny posmak.

Inne ciekawe herbaty z tego regionu to Assam India, czy Black Power dające mocne aromatyczne napary.

Ze względu na swoje walory smakowe herbaty indyjskie ze stanu Assam są często składnikiem herbacianych mieszanek. Spotkasz je nie tylko w chyba najbardziej popularnej na świecie mieszance English Breakfast, ale także w zyskującej w szybkim tempie wielbicieli herbacie wschodniofryzyjskiej.

Herbaty indyjskie liściaste ze stanu Assam to herbaty klasy TGFOP lub wyższej FTGFOP co oznacza, że zostały wyprodukowane z najwyższej jakości listków i pączków.

Innym rozpoznawalnym rodzajem herbat indyjskich są herbaty Darjeeling. Pochodzą one z górskiego regionu o tej samej nazwie, który uważany jest za krainę herbacianą Indii. Herbaty Darjeeling mają delikatny smak i lekką nutę musującej aksamitności. Są cenione za swój wyrafinowany charakter i subtelność.

Do najbardziej poszukiwanych należy Darjeeling First Flush produkowana z liści pozyskiwanych podczas pierwszego wiosennego zbioru. Składa się z lekko skręconych małych listków o barwie od zielonkawej po ciemnobrązową. Mimo że zawiera niewielką ilość tipsów daje złotawy napar.

Wyjątkowość, herbata Darjeeling zawdzięcza swoistemu klimatowi regionu. Duża wilgotność, częste mgły, wysoka temperatura i odpowiednia wysokość sprawiają , że starannie uprawiane herbaciane krzewy odwdzięczają się wyjątkowym smakiem otrzymanego z nich naparu. Warto wiedzieć, że w sąsiadującym z Darjeeling regionie Nepalu rozpoczęto produkcję herbaty wykorzystując prawie identyczne warunki naturalne. Podobnie jak herbaty indyjskie Darjeeling, także te z Nepalu cechuje bardzo bogaty smak i aromat. Są jednak mniej delikatne i bardziej wyraziste.

Tradycja picia herbaty w Indiach

Tradycja picia herbaty w Indiach sięga wieków. Herbata jest tam nie tylko napojem, ale również częścią kultury i ceremonii społecznych. Wielu ludzi w Indiach pije codziennie herbatę jako sposób na relaksację i odprężenie.

Fakt, że kolonizatorzy z Wysp Brytyjskich rozpoczęli uprawę herbaty na szeroką skalę dopiero w XIX wieku nie oznacza, że w Indiach nie znano tego napoju. Dziko rosnące krzewy Camellia assamica występowały przecież na rozległych obszarach pogórza Himalajów. Potrzeby mieszkańców półwyspu zaspokajał jednak import z Chin. Przez wieki wykształciła się w Indiach tradycja picia herbaty tak charakterystyczna właśnie dla tego regionu świata. Napar z czarnej herbaty wzbogaca się tam dodając przeróżne przyprawy, z których Indie słyną po dziś dzień. Są to: kardamon, cynamon, imbir, pieprz, goździki i inne. Dodaje się do tego obowiązkowo mleko, cukier, miód a czasem melasę. Ten słodki herbaciany napój nosi nazwę Masala czaj. Ważne, że przygotowuje się go zawsze na bazie mocnej czarnej herbaty. Czasami dodaje się do niej także kakao, otrzymujemy wówczas, też bardzo popularną, Mocha chai.

Tradycyjna herbata indyjska

Herbaty indyjskie oferują szeroki wybór smaków i aromatów, które zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników tego napoju. Bez względu na preferencje smakowe, każdy znajdzie coś dla siebie w bogactwie rodzajów herbat indyjskich. Ciesz się tą aromatyczną podróżą do Indii poprzez ich wyjątkowe herbaty!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl