Parzenie kawy, działanie i obsługa kawiarki 0
Parzenie kawy, działanie i obsługa kawiarki

Parzenie kawy, działanie i obsługa kawiarki

Kawiarki od dziesięcioleci są ważnym elementem wyposażenia kuchni. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez tej rytualnej czynności, jakim jest postawienie kawiarki na ogniu i oczekiwanie na pierwszy pojawiający się aromat świeżej kawy. I ten smak, ożywczy, pobudzający, powodujący, że łatwiej rozpocząć nam nowy dzień. Coś musi być w tym prostym urządzeniu skoro od 1933 roku, kiedy to włoski inżynier Alfonso Bialetti skonstruował swoja pierwszą kawiarkę Moka Express, wyprodukowano już setki milionów egzemplarzy znajdujących nabywców na całym świecie.

Przez te wszystkie lata wynalazek kawiarki znalazł wielu naśladowców.  Jednak dla prawdziwych miłośników kawy mała czarna zawsze będzie się kojarzyć z włoską jakością i designem. Dostrzegają to także sami Włosi. Duża część ich produkcji dalej ma miejsce we Włoszech, nie została przeniesiona do Chin. Dotyczy to przede wszystkim tzw. modeli flagowych jak np. GAT Eterna. Obecnie kawiarki to nie tylko firma Bialetti. Warto także zainteresować się produktami takich firm jak GAT SPA czy Pedrini.

 

Zasada działania kawiarki

Proste wynalazki najczęściej są najbardziej genialne. Alfonso Bialetti chciał skonstruować urządzenie, które umożliwiłoby zaparzenie świetnego espresso wszystkim bez konieczności zakupu ekspresu. I rzeczywiście, udało mu się to. Bez znaczenia jest czy jest to kawiarka aluminiowa, czy stalowa jej zasada działania jest bardzo prosta.

W dolnym zbiorniczku podgrzewana jest woda. Wskutek wrzenia woda pod ciśnieniem jest wypychana w górę, przechodząc po drodze przez pojemnik wypełniony zmieloną kawą. Napar wylewa się przez coś w rodzaju fontanny w górnym zbiorniczku.

Ważną rolę spełnia zawór bezpieczeństwa. Zapobiega on wytworzeniu się nadmiernego ciśnienia, gdyby kawa była zbyt mocno zmielona lub ubita.  Urządzenie nie wymaga okresowego serwisu, przeglądów. Jedyna część, jaka ulega zużyciu to uszczelka. Przy właściwym obchodzeniu się z kawiarką, zgodnie z zaleceniami producenta posłuży nam przez wiele lat,  a może dziesięcioleci.

 

Jak używać kawiarki?

 

Po rozkręcenie kawiarki trzeba wyjąć sitko (rozkręcanie najlepiej zrobić trzymając za korpus od góry i od dołu).

 

Kawiarka działanie   Kawiarka jak korzystać

 

Do dolnego zbiornika nalewamy wodę do wysokości poniżej zaworu (ważne, żeby woda go nie zakrywała).

 

Kawiarka zasada działania

 

Sitko napełniamy kawą po brzegi. Nie ubijajmy jej, jedynie wyrównajmy dłonią jej powierzchnię, ewentualnie oczyszczając brzegi sitka. Filtr lepiej będzie przylegał do uszczelki.

Kawiarka jak zrobić dobrą kawę

 

Sitko wkładamy do dolnego zbiorniczka i skręcamy całą kawiarkę (najlepiej zrobić to trzymając za korpus od góry i od dołu).

Kwiarka parzenie kawy

 

Stawiamy kawiarkę na źródle ciepła (palnik gazowy, płyta elektryczne lub indukcyjna).

Po pewnym czasie napar zacznie wypełniać górny zbiorniczek. Kiedy z rurki przestanie płynąć płyn, jedynie ulatniać się będzie para, parzenie kawy będzie zakończone.

Dobra kawa z kawiarki

 

Podczas całego procesu parzenia pokrywka nie musi być zamknięta. Jak z pewnością zauważycie, że nie jest ona szczególnie szczelna. Pełni w zasadzie 2 funkcje: w pewnym stopniu (gdy jest zamknięta) ogranicza stygnięcie kawy oraz ułatwiania jej nalewanie do filiżanki (nie musimy się obawiać, że poparzy nas para).

 

Jak zrobić dobrą kawę w kawiarce?

Czytając zamieszczoną wyżej instrukcje, wydaje się, że przy przygotowaniu kawy za pomocą kawiarki wszystko musi się udać. I tak jest. Kawa z kawiarki jest powtarzalna. Ta sama ilość kawy, wody oraz czas zaparzania gwarantują nam ten sam smak i aromat. Czy zatem nie mamy możliwości udoskonalenia naszej małej czarnej? Oczywiście, że mamy. Osoby, które lubią trochę poeksperymentować i spróbować zrobić kawę doskonalszą niż doskonała mają dwie możliwości:

  1. Mielenie kawy do kawiarki.

Zaopatrując się w dobrą kawę do kawiarki, musimy zwrócić uwagę na stopień jej zmielenia. Informacja o tym powinna być na opakowaniu. Jeśli mielimy sami, pojawiają się przed nami nowe możliwości.

Najczęściej kawę do kawiarki mielimy drobno, nie powinna mieć jednak konsystencji mąki, raczej drobnego cukru.

Choć ta podana przez nas grubość zmielenia wydaje się optymalna, to jednak można spróbować zmielić odrobinę drobniej lub grubiej. Pamiętać jednak należy, że w przypadku zbyt grubo zmielonej kawy otrzymamy napój słabo zaparzony, wodnisty. Natomiast kawa bardzo drobno zmielona da smak z dużą ilością goryczy.

 

  1. Czas parzenia kawy w kawiarce

 Druga możliwość ingerencji w kocowy efekt parzenia kawy w kawiarce to czas jej zaparzania. Są kawy, które lepiej smakują, jeśli je krócej zaparzamy, np. 40 sek. Inne natomiast potrzebują więcej czasu, nawet 2 minut. Który czas parzenia jest lepszy? Najlepiej przekonać się samemu.

 

Uwagi do korzystania z kawiarki przedłużające jej żywotność

  1. Przy rozkręcaniu i zakręcaniu kawiarki nigdy nie należy trzymać za uchwyt – ryzyko uszkodzenia.

  2. Kawiarek nie należy myć w zmywarce. Do ręcznego mycia producenci nie zalecają żadnych detergentów, które mogą wpływać na smak kawy.

  3. Kawiarkę można złożyć dopiero po wyschnięciu.
  4. Ustawiając kawiarkę na źródle ciepła, trzeba pamiętać, że metalowe elementy mocno się nagrzewają. Kawiarkę należy ustawiać tak, żeby uchwyt wystawał poza źródło ciepła.

  5. Nigdy nie należy stawiać kawiarki bez wody na źródle ciepła.
  6. Zawsze najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi przygotowaną przez producenta kawiarki.

  7. Okresowo należy dokonywać odkamieniania kawiarki zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Myślimy, że tych kilka informacji pomoże wam przygotować dobre espresso. Mamy nadzieję, że przydadzą się szczególnie tym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z kawiarką.

 

 

 

          

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl