Olejek z bergamotki - własciwości i zastosowanie 0
Olejek z bergamotki - własciwości i zastosowanie

Olejek z bergamotki - własciwości i zastosowanie

Owoc bergamotki raczej nie gości na naszych stołach. Znamy  go jednak wszyscy, bo któż z nas choć raz nie pił herbaty earl grey. To właśnie jej bergamotka zawdzięcza swoją popularność. Kiedy pewien chiński mandaryn dodał do czarnej herbaty otrzymany z bergamotki aromatyczny olejek, nie przypuszczał, że stworzył jedną z najpopularniejszych na świecie herbat smakowych.

SPIS TREŚCI

1. Co to jest bergamotka

2. Zastosowanie olejku z bergamotki

3. Właściwości olejku z bergamotki

4. Herbaty z bergamotką (earl grey)

 

Co to jest bergamotka

Pełna nazwa rośliny to pomarańcza bergamotka. Prawdopodobnie pochodzi z Indii. Obecnie uprawia się ją w ciepłych klimatach. Najwartościowsze są oczywiście owoce dojrzewające na dochodzącym do 5 metrów krzewie. Owoce w przekroju przypominają cytrusy, jednak ich smak nie zachwyca. Miąższ jest bowiem gorzki i kwaśny.

 

Zastosowanie olejku z bergamotki

O ile owoce bergamotki w całości trudno nazwać eksplozją smaku, o tyle dużą wartość stanowi ich skórka. To z niej i kwiatów tego krzewu otrzymuje się tak poszukiwane na rynku olejki. Najbardziej znany jest oczywiście olejek bergamotowy, który dodany do suszu herbacianego tworzy bardzo popularną na świecie herbatę earl grey. Mimo że pierwotnie była to mieszanka herbat cejlońskich i indyjskich, to współcześnie olejkiem tym aromatyzuje się dowolną czarną herbatę oraz herbaty zielone.

 

Właściwości olejku z bergamotki

Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych olejek z bergamotki ma także inne właściwości.

Wpływa korzystnie na  poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także może mieć wpływ na obniżenie cukru we krwi.  

 

Herbaty z bergamotką (earl grey)

Współczesny earl grey nie pozostaje w tyle za zmieniającym się światem. Ciągle poszukujemy nowych smaków i aromatów, stąd też w ofercie herbat pojawiają się coraz to nowe herbaty earl grey, gdzie dodatkiem smakowym jest już nie tylko sam olejek z bergamotki, ale także trawa cytrynowa lub kwiat czy skórka pomarańczy. Dodatki te nie tylko poprawiają atrakcyjność wizualną suszu, ale także wzbogacają smak o nowe bardziej cytrusowe nuty.

Earl grey świetnie komponuje się także z płatkami kwiatów, np. róży lub bławatka, ciekawie dopełniając aromat kwiatowym zapachem.

A jeśli ktoś potrzebuje rozgrzewającej herbaty earl grey, powinien sięgnąć po Pikanterię. Oprócz tradycyjnych składników takich jak czarna herbata i oczywiście olejek z bergamotki znajdzie tam także czerwony pieprz, imbir i kardamon. Earl Grey Pikanteria to świetna rozgrzewająca herbata na jesienne czy zimowe wieczory.

 

 

 

Źródła:

Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4. (Charakterystyka)

Nisticò S., Bottoni U., Gliozzi M.. Bergamot polyphenolic fraction counteracts photoageing in human keratinocytes.. „PharmaNutrition”, s. 32-34, 2016.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl