Jakie filiżanki do kawy, a jakie do herbaty? Rodzaje filiżanek 0
Jakie filiżanki do kawy, a jakie do herbaty? Rodzaje filiżanek

SPIS

Rodzaje filiżanek

Jak wyglądają filiżanki do herbaty

Jak wyglądają filiżanki do kawy

Filiżanki do cappuccino

W jakich filiżankach podawać kawę i herbatę

 

Mimo że dzisiaj coraz mniej zwracamy na to uwagę, to jednak warto wiedzieć, czym różnią się filiżanki do herbaty od tych, które są odpowiednie do kawy.

Niegdyś ta różnica miała większe znaczenie. Pamięta się o tym oczywiście w dobrych restauracjach, kawiarniach czy herbaciarniach. W domowym zaciszu coraz częściej kierujemy się przyzwyczajeniami, dekoracją lub czystym praktycyzmem. A często jaką filiżankę wybierzemy, decyduje wyłącznie pośpiech.

Może jedna zdarzyć się, że zapragniemy sami lub w towarzystwie bliskich czy znajomych oddać się chwilom degustacji dobrej liściastej herbaty, lub świeżo palonej kawy. I wtedy dobrze jest wiedzieć, które filiżanki wybrać. Bo nie tylko dekoracja, ale też kształt filiżanki, a także materiał, z jakiej jest wykonana, mogą mieć znaczenie.

 

Rodzaje filiżanek

Już na pierwszy rzut oka można zobaczyć różnicę między filiżankami. Powodem jest ich przeznaczenie. Dlatego też najczęściej mówimy o trzech rodzajach filiżanek: do herbaty, kawy i do cappuccino. Różnią się nie tylko kształtem, ale także pojemnością i grubością ścianek. 

 

Jak wyglądają filiżanki do herbaty?

Najbardziej odpowiednie filiżanki do herbaty najczęściej są po prostu większe. Ich pojemność sięga nawet 300 ml. Są szersze, przy czym bardzo często zwężają się ku dołowi. Duża pojemność i specyficzny kształt mają znaczenie.  Herbaty wypijamy większą ilość aniżeli kawy, a poza tym z reguły jest bardziej gorąca niż kawa. Rozszerzający się ku górze kształt sprawia, że herbata szybciej stygnie. Warto zwrócić uwagę na ten wydawać by się mogło drobny jednak bardzo istotny szczegół. Nikt z nas nie lubi przecież zbyt długo czekać na łyk swojego ulubionego herbacianego naparu, a zanurzanie ust w prawie wrzątku nie należy do przyjemności. Filiżanki do herbaty z podobnych względów wykonane są także z cieńszej porcelany. Herbata wygląda w nich bardziej elegancko i podobnie jak w przypadku szerokich brzegów szybciej stygnie. Sama porcelana może być tradycyjna lub kostna. Tą drugą poznamy, patrząc przez pustą filiżankę na źródło światła. Cienka kostna porcelana będzie wtedy prześwitywać. Możemy także zobaczyć zarys wzoru, który jest po drugiej stronie ścianki. Filiżanki do herbaty wykonane z porcelany kostnej tradycyjnej lub jej nowoczesnej odmiany zwanej New Bone China są bardziej wytrzymałe. Zawdzięczają to specyficznym właściwościom tej porcelany.

Cienka porcelana w filiżankach do herbaty ma także jeszcze jedno znaczenie. Całość wraz z herbatą jest po prostu lżejsza.

 Jak wygląda filiżanka do herbaty

Jak wyglądają filiżanki do kawy?

Filiżanki do kawy mają mniejszą pojemność. Jedna porcja kawy do z reguły ok. 150 - 180 ml. Kawa szybko stygnie, dlatego mają inny kształt. Najczęściej są węższe, i nie rozszerzają się ku górze. Jeśli nawet ma to miejsce to nie jest to tak mocne odchylenie kształtu na zewnątrz jak w przypadku filiżanek do herbaty. Porcelana, z jakiej wykonane są filiżanki do kawy, jest też grubsza, po to, by zapobiec zbyt szybkiemu studzeniu się napoju.

 Jak wygląda filiżanka do kawy

Filiżanki do cappuccino

Odrębną grupę stanowią filiżanki do cappuccino. Najczęściej mają  większą pojemność, czasem nawet ok, 300 ml. Posiadają spokojny, lekko pękaty kształt i wyglądem bywają zbliżone do filiżanek do herbaty. A wszystko po to, aby nasze ulubione cappuccino prezentowało się znakomicie i smakowało wybornie, utrzymując równowagę temperatury między spienionym mlekiem a samą kawą.

Jak wygląda filiżanka do cappuccino (1)

 

W jakich filiżankach podawać kawę i herbatę?

Dekoracje filiżanek do kawy i herbaty nie mają znaczenia. Nie wpłynie to przecież ani na smak, ani aromat tych napojów. Obecnie na rynku jest duże bogactwo wzorów, w związku z czym każdy znajdzie coś dla siebie. Niemniej warto mieć czasem w domu nie tylko filiżanki lub kubki do codziennego użytku. Przydadzą się także zestawy, którymi moglibyśmy podjąć specjalnych gości lub wtedy kiedy chcemy uroczyć kogoś wysokiej jakości herbatą liściastą, lub kawą o specyficznych walorach smakowych i zapachowych. Podanie herbaty białej np. Pai Mu Tan w eleganckich delikatnych filiżankach do herbaty z białym wnętrzem będzie nie tylko właściwym sposobem na podkreślenie jakości tej herbaty, ale także uszanowaniem wyrażonym naszemu gościowi. Świetnie zaparzona aromatyczna kawa o odpowiedniej mocy i z pełną crème także lepiej zaprezentuje się w filiżankach węższych lub przynajmniej  nierozszerzających się mocno ku górze. Taki kształt skupi bardziej aromat, dzięki czemu będzie się nim można pełniej delektować.

Pamiętać też należy, że o ile  w przypadku kawy kolor porcelany wewnątrz filiżanki nie ma znaczenia to jednak jeśli pijemy herbatę już tak. Tylko, kiedy porcelana będzie biała lub lekko kremowa będziemy  mieli przyjemność podziwiania nie tylko smaku i aromatu herbaty, ale także barwy naparu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl