Herbata Yunnan: rodzaje, smak, właściwości 0
Herbata Yunnan: rodzaje, smak, właściwości

‍Herbata Yunnan: rodzaje, smak, właściwości

Herbata Yunnan

Yunnan to jedna z najbardziej znanych i cenionych herbat na świecie, pochodząca z południowej części Chin, z prowincji o tej samej nazwie. Ta prowincja graniczy z Mjanmą, Laosem i Wietnamem, a jej górzysty teren oraz ciepły i wilgotny klimat sprzyjają uprawie herbaty. W Yunnan znajduje się również najstarsze drzewo herbaciane na świecie, którego korzenie sięgają niemal 1700 lat wstecz.

 

SPIS

Produkcja herbaty Yunnan

Rodzaje herbaty Yunnan

Herbata Yunnan czarna liściasta

Herbata Yunnan zielona liściasta

Jak parzyć herbatę Yunnan?

Właściwości herbaty Yunnan

 

Produkcja herbaty Yunnan

Początki produkcji i picia herbaty Yunnan sięgają nawet 1500 lat p.n.e. Dość szybko ze względu na bardzo korzystne warunki uprawy, a także doceniany smak suszu, herbata Yunnan stała się ważnym produktem regionu i przedmiotem handlu. Oczywiście na początku były to wyłącznie kraje sąsiadujące z Chinami jak np. Tybet.

Współcześnie czy to czarna, czy zielona herbata yunnan to najbardziej znany produkt tego regionu, stanowiący podstawę dochodu wielu gospodarstw i plantacji. Mimo że obecnie herbatę uprawia się tam na dużą skalę, to jeszcze istnieje wiele małych ogrodów, gdzie uprawia się krzew herbaciany bez użycia nawozów sztucznych, z całkowicie ręcznym procesem produkcji.

 

Rodzaje herbaty Yunnan

Na obszarze prowincji Yunnan uprawia się oczywiści gatunek krzewu herbacianego Camellia sinensis. Znanych jest ok.  200 odmian tego gatunku. Nie ma co się zatem dziwić, że na rynku dostępne jest aż tyle rodzajów czarnej lub zielonej herbaty Yunnan. A jeśli dodamy do tego różne sposoby przygotowania suszu herbacianego to wielkość ta zwielokrotnia się. Oczywiście, niecała produkcja charakteryzuje się wyszukanym smakiem i aromatem oraz wystarczającą jakością herbacianego suszu. . Stąd też w naturalny sposób liczba ta zostaje ograniczona do najlepszych liściastych herbat.  

 

Herbata Yunnan czarna liściasta

Herbaty fermentowane, czyli czarne nie cieszą się w Azji a tym bardziej w Chinach dużą popularnością. To my Europejczycy pokochaliśmy ten smak, przekazując go potem do obu Ameryk. Niemniej duże zapotrzebowanie na czarną herbatę sprawiło, że chińscy producenci dostosowali się do potrzeb rynku, niejednokrotnie starają się uatrakcyjnić swoją ofertę. Dzięki tym zabiegom mamy do dyspozycji wiele rodzajów czarnych herbat yunnan.

 

Yunnan Black

O tej herbacie można by powiedzieć: tak smakuje Yunnan, bo jest to najbardziej typowa herbata liściasta produkowana w tej prowincji. Charakterystyczna dla Yunnanów niewielka goryczka, łagodny i bogaty smak i aromat sprawiają, że jest często wykorzystywana przez producentów do przygotowywania herbat smakowych. Świetnie komponuje się z owocami, przyprawami, czy płatkami kwiatów, dają bardzo dobrze zbalansowane smakowo i aromatycznie mieszanki.

 

Yunnan Golden

Nie od dzisiaj wiadomo, ze największe bogactwo smaku i aromatu herbaty zamknięte jest w tzw. fleszu., czyli pierwszym, najmłodszym list, i pączku. Przygotowane z tej części herbacianego krzewu susze odznaczają się największą jakością oraz najlepszym smakiem naparu. Yunnan Golden czy Yunnan Golden Tips reprezentują właśnie herbaty tego rodzaju. Duża zawartość złotych tipsów (pączków liściowych) dodaje herbacie łagodności, lekkiej słodyczy i aromatycznych nut kwiatowych.

 

Black Needle

Ta bardzo popularna, wysokiej jakości czarna herbata także powstaje w prowincji Yunnan. Jej długie skręcone dość mocno liście dają jak na herbaty z tego regionu mocny napar, który łagodzi znaczny dodatek tipsów. Ta czarna herbata liściasta Yunnan nie tylko świetnie smakuje, ale też pięknie wygląda. Zawdzięcza to specyficznemu procesowi obórki liści, które w całości zostają zwinięte w długie i cienki ruloniki przypominające właśnie igły. Stąd też jej nazwa Black Needle.

 

Herbata Yunnan zielona liściasta

To, że my kojarzymy herbaty Yunnan, w ogromnej większości z czarnymi herbatami, to jednak nie oznacza, że tylko ten rodzaj herbaty produkowany jest w tym regionie.

Biorąc pod uwagę preferencje Azjatów i duże zapotrzebowanie to właśnie herbata zielona stanowi największy procent produkcji. Podobnie jak w przypadku czarnych także zielone herbaty Yunnan produkowane są w wielu odmianach.

 

Yunnan OP Green

Ta typowa zielona herbata jest bardzo często spotykana w Chinach i na runku europejskim. Lekko zwinięte herbaciane liście podczas zaparzania wytwarzają napar o delikatnym smaku i aromacie z wyczuwalną goryczką.

 

Yunnan Silver Tips

Dla tych, którzy poszukują więcej doznań smakowych, polecamy zieloną herbatę Yunnan Silver Tips. Te dość ciasno zwinięte z tipsami młode liście nie tylko ciekawie się prezentują, ale także dają napar o bogatym smaku.

 

Jak parzyć herbatę Yunnan?

Parzenie herbaty Yunnan niczym nie różni się od parzenia herbat pochodzących z innych regionów świata. Dalej obowiązuje zasada, że herbaty czarne w tym też Yunnan, zalewamy bardzo gorącą wodą, tuż po zagotowaniu. Czas zaparzania należy dostosować do własnych preferencji. Im jest dłuższy, tym napar będzie mocniejszy, bardziej cierpki, garbnikowy. Podobnie należy postępować z zielony herbatami Yunnan. Także należy pamiętać, że są to zielone herbaty i nie leży zalewać ich wrzątkiem. Lepiej odczekać dłuższą chwilę, by temperatura wody osiągnęła 75- 80 stopni C. Długość przetrzymywania fusów w naparze też będzie miała znaczenie dla jego mocy i smaku.

 

Właściwości herbaty Yunnan

Jak każdy produkt, który spożywamy także herbaty Yunnan, niezależnie czy zielone, czy czarne mają wpływ na nasz organizm.

Herbatom zielonym przypisuje się więcej korzystnych właściwości ze względu na krótszy i mniej skomplikowany proces obróbki (nie ulegają fermentacji)

Ogólnie przyjmuje się, że herbata ze względu na zawartość teiny dodaje energii, wpływając na nas stopień koncentracji.

Herbatom Yunnan ze względu na zawarte w nich substancje przypisuje się także właściwości oczyszczania organizmu z toksyn, wspomagania spalania tkanki tłuszczowej, obniżania złego cholesterolu we krwi, a także działanie antybakteryjne.

Należy jednak pamiętać, ze herbata to jeden z produktów spożywczych, które przyswajamy każdego dnia i jej nadmierne spożywanie może okazać się szkodliwe.

W przypadku problemów ze zdrowiem lepiej skonsultować się z lekarzem, a nie wierzyć w cudowną moc przypisywaną różnym rodzajom herbaty w tym też Yunnan.

Herbata to przede wszystkim pyszny i naturalny napój, który przynosi nam nie tylko wiele wrażeń smakowych, ale także poprzez swój rytuał parzenia i picia, daje chwilę wytchnienia i odpoczynku.

Herbaty chińskie Yunnan w sklepi h&a

Korzystając z naszej  oferty możesz kupić herbaty Yunnan na wagę już od niewielkiej ilości 50g. Są one także elementami zestawów prezentowych z herbatą.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl