Dodatki do herbat smakowych 0
Dodatki do herbat smakowych

Dodatki do herbat smakowych

Już dawno minęła epoka, w której pozostawało nam raczyć się wyłącznie herbatami czarnymi. W ślad za otwarciem naszego kraju na świat na stoły wkroczyły także, wcześniej znane nam często jedynie z opowieści, herbaty zielone białe czy żółte. Po nich przyszedł czas na eksperymenty. A że bogactwo dodatków do herbaty jest tak duże nie ma się co zatem dziwić, że dzisiaj wybieramy pośród dziesiątków a nawet setek propozycji herbat smakowych.

Sposobów na aromatyzowanie herbat jest wiele. Mogą się one sprowadzać jedynie do dodania aromatów jak ma to miejsce w tańszych herbatach z torebki. Często jednak dodaje się także kawałki owoców. Aby termin przydatności do spożycia takiej mieszanki herbacianej nie miał kilku dni, nie są to oczywiście owoce świeże. Wykorzystuje się zatem kilka sposobów ich konserwowania.

SPIS TREŚCI

Suszone dodatki do herbaty

Owoce kandyzowane

Owoce liofilizowane – bardzo smaczny dodatek do herbaty

Herbata z cytryną

Herbata z miodem

Miód do herbaty – który najlepszy

Owoce egzotyczne – herbata z mango, papają, ananasem

Herbaty rozgrzewające – z imbirem, goździkami, czy kardamonem

Polskie owoce - herbata z żurawiną, aronią czy malinami

Herbaty z różą i płatkami kwiatów

Herbata z hibiskusem

 

Suszone dodatki do herbaty

Suszenie nie tylko owoców, ale i mięsa czy grzybów sięga jeszcze starożytności. Polega ono na w miarę szybkim odparowaniu z owoców nadmiaru wody. Zabieg ten przeprowadza się często w podwyższonej temperaturze. Tak wysuszone owoce, jeśli są przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach, dość długo zachowują swoją trwałość. Suszone dodatki do herbaty do najczęściej kawałki jabłek, śliwek i oczywiście kwiatów, np. hibiskusa, róży czy bławatka.  

 

Owoce kandyzowane

Kolejny stosowanym powszechnie sposobem konserwacji jest kandyzowanie owoców. Nie od dziś wiemy,  że cukier potrafi być dobrym konserwantem. Wiedziały to już nasze babcie i nie żałowały cukru jako dodatku do syropów czy konfitur.

I właśnie tą właściwość cukru wykorzystuje się podczas kandyzowania owoców uzywanych później jako dodatki do herbaty.

Kandyzowane owoce to nic innego jak kawałki (czasem całe, jeśli są małe) owoców nasączane dużą ilością syropu cukrowego. Bardzo często spotykamy w herbatach smakowych kandyzowane kawałki mango, ananasa, wiśni, żurawiny, czy aronii. Nadają one naparowi nie tylko owocowy smak i rześkość ale także odrobinę słodyczy.

Często w związku z kandyzowaniem spotkać się można z terminem cykata. Stosuje się go w przypadku kandyzowanych skórek owoców. Najczęściej temu procesowi poddaje się skórki owoców cytrusowych: pomarańczy czy cytryn, ktore bardzo często dodawane są do herbat smakowych.

 

Owoce liofilizowane – bardzo smaczny dodatek do herbaty

Liofilizacja to szczególny sposób suszenia owoców i ich skórek. Najpierw zamraża się je, po czym w obniżonym ciśnieniu szybko odparowywany jest nadmiar wody.  W ten sposób można usunąć nawet 96% wody. Powstrzymuje to rozwój mikroorganizmów i bardzo spowalnia procesy enzymatyczne.

Liofilizowane owoce mają specyficzną właściwość: szybko się uwadniają. W przypadku trwałości produktu można to uznać może nie za wadę, ale za pewną uciążliwość. Jednak w przypadku dodatków do herbat lub czekolad uznaje się to za zaletę. Dzięki temu liofilizowane owoce szybko uzyskują swój smak i aromat i oddają go do herbacianego naparu lub mieszają się z czekoladą.

W postaci liofilizowanej do herbaty dodawane są np. truskawki lub maliny.

 

Herbata z cytryną

To chyba najstarszy znany w naszym kraju sposób aromatyzowania zwłaszcza czarnej herbaty. W założeniu miał zastępować olejek bergamotki. I choć zdania były zawsze podzielone: ze skórką czy bez, to po dziś dzień chętnie dodajemy do herbaty plasterek cytryny.

Aby uzyskać ciekawy cytrusowy smak obecnie nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Świetnie w tej roli sprawdza się trawa cytrynowa, skórki pomarańczy czy grejpfruta lub też całe kawałki tych owoców. Poddanie kandyzowaniu lub liofilizowane ciekawie komponują się nie tylko z czarną herbatą. Dobrze smakują z zieloną, białą herbatą czy oolong.

 

Herbata z miodem

Poprawianie smaku herbaty towarzyszyło nam Europejczykom od samego początku jej pojawienia się na naszych stołach. Z pewnością , ze względu na jej często delikatnie gorzki, garbnikowy smak stosowany był cukier. Nikt już pewnie nie pamięta czy to z jego braku czy potrzeby poszukiwania nowych smaków w wielu domach zastąpił go miód. Zwyczaj słodzenia herbaty tym produktem pszczelim stosowany jest także w okresach wzmożonego narażenia na przeziębienia czy grypę lub podczas wystąpienia pierwszych objawów tych chorób. Rzeczywiście, właściwości miodu mogą nas uchronić przed niektórymi objawami lub je złagodzić. Pamiętać jednak należy, że te właściwości można bardzo łatwo zniszczyć. Największym ich wrogiem jest temperatura. Przyjmuje się, , że nie powinna być ona wyższa aniżeli 40 stopni Celsjusza. Należy zatem pamiętać, aby nie słodzić miodem herbaty tuż po zaparzeniu. Odczekajmy chwilę aż przestygnie. Oczywiście i w bardzo gorącej herbacie pozostanie smak miodu, ale część jego dobroczynnych właściwości ulegnie trwałemu zniszczeniu.

 

Miód do herbaty – który najlepszy

W naszym kraju produkuje się wiele gatunków miodów. Do najbardziej popularnych należą: rzepakowy, gryczany, wrzosowy, lipowy, wielokwiatowy i spadziowy. Z tymi odmianami najczęściej mamy do czynienia i to właśnie spośród nich wybieramy miód, który ma być dodatkiem do herbaty.  Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji smakowych. Jeśli nie mamy jednak zbyt dużego doświadczenia w spożywaniu różnych gatunków miodu to należy kierować się zasadą, że wśród polskich miodów im ciemniejszy tym ma ostrzejszy i bardziej wyrazisty smak. Są to takie miody jak gryczany, wrzosowy czy spadziowy. Miody jasne są delikatniejsze i często z herbatą tworzą przyjemniejszą kompozycję smakową. Za najodpowiedniejsze miody  do herbaty uchodzą rzepakowy i lipowy. Oba cechują się delikatnym smakiem i zapachem zbliżonym do nektaru kwiatów z którego powstały. Zawsze dobrym wyborem będzie miód wielokwiatowy. Choć to bywa czasem niespodzianka. Nigdy bowiem nie wiemy z jakiego nektaru powstał. Miody wielokwiatowe ze względu na porę sezonu pszczelarskiego mogą różnić się smakiem i aromatem. Różnice te jednak nie są duże, i miód najczęściej bywa delikatny i aromatyczny.  Takie miody jak akacjowy czy faceliowy wyróżniają się dużą słodkością. Jeśli lubimy dodać do herbaty miód tzw. lejący warto rozejrzeć się za dobrym miodem akacjowym. W stanie płynnym utrzymuje się najdłużej, co oznacza , że najpóźniej z polskich miodów zaczyna ulegać krystalizacji. Nie radzimy wybierać miodów, które mimo upływu kilku miesięcy od wyprodukowania  dalej pozostają płynne. Zostały mocno przegrzane i zatraciły wiele ze swoich cennych właściwości. Dostępne w sprzedaży miody nostrzykowy, chabrowy czy nawłociowy to także bardzo dobre miody, które można wykorzystać do słodzenia herbaty. Szczególnie godny uwagi jest miód nostrzykowy mający przyjemny zapach i lekko kwaskowy smak, który oczywiście odda do herbacianego naparu.

 

Owoce egzotyczne – herbata z mango, papają, ananasem

Dzisiaj wieloskładnikowe mieszanki herbaciane bywają pełne owocowych smaków. Dostępne i popularne sposoby naturalnej konserwacji owoców spowodowały że ich kawałki czy ich skórek wzbogacają smak różnych gatunków herbat.

Jeśli lubimy egzotyczne smaki warto sięgnąć po te zawierające dodatek mango, papai, ananasa czy owoców goji. Praktycznie każdy owoc który można poddać kandyzowaniu czy procesowi liofilizacji może stać się składnikiem czarnej czy zielonej herbaty smakowej.

Te egzotyczne owoce to świetny dodatek do herbaty, który w połączeniu z innymi nada naparowi ciekawy smak. To bardzo często herbaty o intensywnym zapachu, który mile rozchodzi się wokół. Zwracając naszą uwagę działa relaksująco mile pobudzając zmysły.   

Te często egzotyczne mieszaki oparte są na wszystkich gatunkach herbaty. Niemniej nim mniej intensywny smak samej herbaty tym większy staje się ich owocowy charakter. Warto zwrócić zatem uwagę na herbaty zielone i białe. Pozbawiane garbnikowego smaku pozwalają zdominować się dodatkom przez co uzyskujemy bardziej owocowy napar.

 

 

Herbaty rozgrzewające – z imbirem, goździkami, czy kardamonem

O ile herbaty pełne kawałków owoców to wspaniały wybór jeśli potrzebujemy orzeźwienia, to po herbaty korzenne najczęściej sięgamy kiedy chcemy się rozgrzać. Dodany do herbaty w odpowiednich ilościach imbir, goździki, kardamon a nawet pieprz nie tylko nadadzą świetnego aromatu, ale także rozgrzeją nas od wewnątrz. Warto też zwrócić uwagę na herbaty wzbogacone orientalnymi przyprawami z dodatkiem owoców. W połączeniu z rodzynkami, jabłkami czy też skórką pomarańczową stworzą bardzo aromatyczne kompozycje, często o świątecznym bożonarodzeniowym klimacie. Takich herbat nie powinno zabraknąć na żadnym wigilijnym stole lub świątecznym śniadaniu.

 

Polskie owoce -  herbata z żurawiną, aronią czy malinami

Zafascynowani egzotycznymi owocami często zapominamy jakie bogactwo tworzy też nasza polska przyroda. Nie od lat wiadomo , że  takie dodatki do herbaty jak żurawina, aronia, wiśnie, jabłka, porzeczki śliwki czy oczywiście maliny świetnie wzbogacają jej smak. Niegdyś dodawane były w postaci konfitur lub syropów. Obecnie możemy cieszyć się dodatkiem samych owoców  lub ich mieszanek. Te polskie smaki doskonale pasują do każdego rodzaju herbaty. Żurawina nada jej kwasowości i odrobinę słodkości, liofilizowane jabłka z pewnością wytworzą silny aromat, porzeczki delikatnie ale zauważalnie będą pachnieć oddając do naparu swój delikatny owocowy smak.

Stosowanie wieloskładnikowych mieszanek herbacianych zawierających kawałki owoców i skórek ma szczególne znaczenie dla osób, które z jakiś powodów nie chcą słodzić herbaty. Dodając do herbaty konfitury lub syropy jest to nieuniknione. W przypadku kiedy składnikami są liofilizowane lub kandyzowane owoce ilość cukru będzie z pewnością mniejsza.

 

Herbaty z różą i płatkami kwiatów

Oprócz owoców i ich skórek często spotykanym składnikiem herbat smakowych są płatki kwiatów. Dodatek róży, bławatka, płatków słonecznika czy piwonii nie tylko dodaje uroku samemu suszowi, ale też bardzo urozmaica ich smak. Szczególnie wyraźnie czynią to płatki róży. Herbaty z ich dodatkiem zawsze cechuje delikatny różany posmak i aromat. Tego typu mieszanki szczególnie nadają się na miłe spotkania w towarzystwie bliskich znajomych czy rodziny. Zapach kwiatów zawsze tworzy miłą i relaksującą atmosferę.

 

Herbata z hibiskusem

Mówiąc o herbatach smakowych  nie sposób nie wspomnieć o kwiatach hibiskusa. W przypadku herbat owocowych często jest to podstawowy składnik nadający im bazę smakową i kolor. Hibiskus jako dodatek do herbaty sprawdza się znakomicie. Nie tylko nadaje jej pełny rubinowy kolor ale także bardzo ożywia smak swoją owocową kwasowością.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl