Czym posłodzić herbatę? Cukier, miód, syrop? A może konfitury? 0
Czym posłodzić herbatę? Cukier, miód, syrop? A może konfitury?

Czym posłodzić herbatę? Cukier, miód, syrop? A może konfitury?

Dobra, liściasta herbata w zasadzie nie potrzebuje żadnych „polepszaczy” smaku. Zawarte w niej naturalne substancje wystarczająco mocno pobudzają nasze kubki smakowe, ciesząc bogactwem niepowtarzalnych aromatów. 

Wielu z nas jednak nie wyobraża sobie filiżanki, czy kubka dobrej herbaty bez odrobiny cukru. Przyzwyczajenie? Czy może istnieją inne czynniki powodujące, że więcej przyjemności sprawia nam osłodzony napar z liści krzewu herbacianego? W znacznym stopniu związane to jest z funkcjonowaniem naszego organizmu. Nie dość, że umiejętność rozpoznawania słodkiego smaku pojawia się u nas jako jedna z pierwszych, to jeszcze za każdym razem, gdy nasze receptory smakowe wyczują słodycz,  mózg produkuje związki chemiczne (dopaminę i endorfiny) wywołujące dobre samopoczucie i zadowolenie.

Cóż zatem się dziwić, że trudno nam się  oprzeć i nie dodać do herbaty czegoś słodkiego, nawet jeśli doskonale wiemy, że cukier, a szczególnie jego nadmiar nie służy dobrze naszemu organizmowi, a jego zaletą jest w zasadzie tylko słodki smak.

Jeśli nie cukier, to co?

 

 

A może posłodzić herbatę miodem?

 

Miód znany jest ludziom od tysięcy lat. Zanim nauczyliśmy się produkować cukier z trzciny, a potem z buraków, to właśnie on był podstawowym produktem, przy pomocy którego dosładzaliśmy potrawy i napoje. Czemu zatem nie wrócić do tej znanej od wieków tradycji kulinarnej i nie zastąpić cukru właśnie nim? Tym bardziej że i tak zawiera sporo cukrów, bo ok. 80%.

Można by powiedzieć, że to i tak bardzo dużo. Rzeczywiście, ale pozostałe 20% to oprócz wody bardzo dobrze wpływające na nasz organizm substancje. Miód zawiera enzymy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, związki fenolowe, pewną ilość witamin i mikroelementów. Jego właściwości lecznice wykorzystywane były w medycynie ludowej przez wieki. Dlaczego więc nie posłodzić herbaty miodem i połączyć przyjemne z pożytecznym?

Niestety, miód zmieni trochę smak. Nie działa tak obojętnie jak cukier. Może nam  się to nie spodobać. Warto przy tym próbować różnych miodów. Każda jego odmiana to inny smak. Poszukując swojego ulubionego nie należy ograniczać się wyłącznie do tradycyjnych polskich miodów, jak rzepakowy, gryczany, lipowy czy wielokwiatowy. Warto spróbować odmian regionalnych, np.  miodu fasolowego lub leśnego. Wspaniale nadaje się do słodzenia herbaty, coraz popularniejszy w naszym kraju miód nostrzykowy, w którym słodycz cudownie miesza się naturalną kwasowością przypominającą smak cytryny.

Nie bez znaczenia jest też miejsce produkcji miodu. Oferowany u nas pochodzi z obszaru Pojezierza Drawskiego. Miód Drahimski, bo o nim mowa charakteryzuje się nie tylko wysoką jakością, ale też delikatnym smakiem.

Jeśli chcemy słodzić herbatę miodem, to nie możemy zapomnieć, że pod wpływem wysokiej temperatury miód traci wiele swoich cennych właściwości. Napar powinien być lekko przestudzony, temperatura nie może przekraczać 40 stopni.   

A może jednak syrop owocowy do herbaty?

Syropy owocowe mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zrezygnować ze słodzenia herbaty, ale chętnie ograniczyły ilość spożywanego cukru. Zawierają go bowiem ok. 50%. Dodając do herbaty jedną łyżeczkę syropu, cukier będzie stanowił tylko połowę. Reszta to owocowy smak, którego intensywność może zrekompensować mniejszą słodycz napoju.

Syropy, szczególnie owocowe, znacznie zmieniają smak.  Nie musi to mieć znaczenia, jeśli lubimy owocowe herbaty. Po syropy owocowe warto sięgać w okresach wzmożonych zachorować na choroby układu oddechowego. Niezastąpione są w tym syropy z malin, czarnego bzu czy czarnych porzeczek. Nie tylko cudownie smakują, ale też dodane do gorącej herbaty rozgrzewają.

Wybierając syrop, zwróćmy uwagę na jego skład. Przeróżne dodatki typu: barwniki, aromaty i oczywiście konserwanty praktycznie dyskwalifikują takie produkty. Stawiajmy na naturę, bo jest ona nam najbliższa. Takie właśnie syropy znajdziecie pośród szerokiej gamy produktów takich polskich marek jak: Eterno, Ogródek Dziadunia czy Prosto ze Wsi.

 

Konfitury do herbaty

Po co słodzić herbatę cukrem, kiedy obok stoi słoiczek z wyśmienitą konfiturą z naszych rodzimych owoców. Najpopularniejsza jest u nas oczywiście konfitura z malin, tradycyjnie dodawana profilaktycznie do gorącej herbaty w okresach kiedy jesteśmy narażeni na przeziębienia. Nie zapominajmy, że świetnie w roli dodatku do herbaty sprawdzą się też konfitury wytworzone z czarnych porzeczek, truskawek, pigwy, wiśni czy płatków róży. Już łyżeczka tych przetworów nie tylko osłodzi naszą ulubioną herbatę, ale też nada jej mocno owocowego charakteru. I ten deser:  aromatyczne owoce, które czekać będą na nas na dnie kubka lub filiżanki.

Pamiętać jednak należy, że wszystkich herbat nie można dosładzać taką samą ilością dodatków. Mocne, czarne lub zielone herbaty przetrwają konkurencję z intensywnym smakiem owocowych syropów czy konfitur. W  przypadku herbat łagodnych trzeba z umiarem dozować ilość owocowych dodatków. O rodzajach herbat przeczytasz na naszym blogu.

Herbat białych, ze względu na bardzo delikatny smak nie należy słodzić.

Cóż zatem wybrać? Czy pozostać przy starych przyzwyczajeniach i słodzić herbatę cukrem? Czy może poszukać nowych rozwiązać i sięgnąć po miód, syrop owocowy lub konfiturę? Może przypadkiem okaże się,  że odkryjesz na nowo smak herbaty.

Decyzję pozostawiamy Wam, ale jak zawsze przypominamy, aby uważnie czytać składy. My to robimy, dlatego w naszym sklepie proponujemy konfitury sprawdzonych producentów: Ogródek Dziadunia czy Eterno.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl