Biała herbata liściasta - czym się wyróżnia - właściwości 0
Biała herbata liściasta - czym się wyróżnia - właściwości

Biała herbata liściasta - czym się wyróżnia - właściwości

Biała herbata znana jest od końca pierwszego tysiąclecia naszej ery. Jej produkcja nigdy nie była wysoka. Prym wiodła oczywiście herbata zielona. Obecnie białą herbatę uprawia się prawie wyłącznie w Chinach w prowincji Fujian. Przyjmuje się, że ten rodzaj herbaty może powstawać wyłącznie z odmiany krzewu herbacianego, jakim jest uprawiana w Chinach Camellia sinensis. Ostatnio rozpoczęto także produkcję białej herbaty w Indiach, w Tajlandii i na Tajwanie.

Rodzaje białych herbat liściastych

Na białą herbatę mogą być przeznaczone wyłącznie bardzo młode listki i pączki z dużą ilością włosków.

Można ją podzielić na pięć rodzajów:

 

Yin Zhen Bai Hao (Silver Needle)

Uważa się ją za najwyższej klasy białą herbatę. Podobnie jak pozostałe herbaty zbiera się ją wyłącznie wiosną. Składa się z pączków pokrytych meszkiem. Napar Silver Needle jest bardzo delikatny o jasnozłotym kolorze i przyjemnym kwiatowym aromacie.

 

Bai Mu Dan (biała piwonia), zwana także Pai Mu Tan

To także wysokiej jakości biała herbata składająca się dwóch liści i pączka. Napar ma pełniejszą złotą barwę aniżeli Silver Needle. Charakteryzuje ją słodkawy smak z orzechowym tłem. Pai Mu Tan Bardzo dobrze nadaje się do mieszanek czy herbat smakowych.

 

Shou Mei (Brwi Długowieczności) i Gong Mei (Brwi w hołdzie)

to gorszej jakości białe herbaty składające się z połamanych liści i małej ilości pąków. Te gorsze jakościowo herbaty podawane są w chińskich restauracjach, bywają też używane jako baza do herbat smakowych.

 

 Rodzaje białych herbat liściastych

 

Fujian White

Biorąc pod uwagę od kiedy pije się białą herbatę, to nowość na rynku. Powstała pod koniec lat 60 – tych ubiegłego wieku.

Produkuje się ją, poddając najpierw więdnięciu, lekkiemu zwijaniu i suszeniu. Z wyglądu Fujian White przypomina czarną herbatę. Nie jest tak delikatna w smaku jak inne białe herbaty, za to bardzo dobrze komponuje się z dodatkami. Stąd często wykorzystywana jest jako baza do różnych mieszanek.

 

Jak wygląda biała herbata

Biała herbata wzięła nazwę właśnie od wyglądu suszu herbacianego. Zrywane jeszcze bardzo młode list i pączki pokryte są srebrzystobiałymi włoskami. Mało skomplikowany późniejszy proces ich obróbki powoduje, że meszek zachowuje się, nadając suszowi herbacianemu właśnie taką barwę. Sam kształt liści w suszu zależy od jej klasy i rodzaju. Zbiera się ją tylko wiosną przez około 2 tygodnie, w suche dni.

 

 

Jak powstaje biała herbata

Choć biała herbata jest znana od przeszło tysiąca lat, to obecny sposób jej produkcji pochodzi z XVIII w. Herbaciane liście po przesuszeniu na słońcu lub w podgrzewanych, przewiewnych pomieszczeniach układane są w stosy. Podlegają wówczas delikatnemu procesowi utleniania. Może to trwać od 1-3 dni. W tym czasie utrwala się ostateczny smak i aromat herbaty. Następnie poddaje się ją delikatnemu prażeniu.

 

Jak smakuje biała herbata

Biała herbata ma bardzo delikatny subtelny, pozbawiony goryczy smak. Aromat, określany jako kwiatowy, przyjemnie roznosi się nad naparem, który zależnie od rodzaju herbaty ma jasnożółtą do jasnopomarańczowej barwę, czasem określa się ją jako lekko złocistą.

 

 Napar z białej herbaty liściaste. Smak

 

Biała herbata właściwości

Herbata biała zawiera znaczne ilości przeciwutleniaczy, taninę, teaninę, kofeinę, niektóre witaminy.

Szczególnie ceni się herbata białą za dużą zawartość przeciwutleniaczy. Uważa się, że zawiera ich najwięcej ze wszystkich herbat ze względu na mały stopień przetworzenia.

Medycyna chińska uważa herbatę białą za chłodzącą, zalecając jej spożywanie przy stanach zapalnych lub gorączce.

 

Biała herbata a kofeina

Biała herbata liściasta zawiera także duże ilości kofeiny. Niemniej ze względu na krótki czas zaparzania jej zawartość w samym naparze może być niższa aniżeli herbaty czarnej. Kofeina ma właściwości pobudzające i poprawiające koncentracje, w związku z tym nie powinno się pić jej zbyt dużo na noc.

 

Biała herbata - jak parzyć ?

Biała herbata liściasta wymaga niższej temperatury zaparzania. Zalanie jej wrzątkiem może spowodować, że napar stanie się cierpki. Temperatura ok. 80 stopni Celsjusza wydaje się optymalna. Czas zaparzania też ma znaczenie. Na podstawie własnych doświadczeń zalecamy przetrzymywać fusy w naparze od 1 do 3 minut. Można spotkać się z opinią, że białą herbatę można zaparzać dwa lub trzy razy. Nie wydaje się nam to dobrym pomysłem. Już przy drugim zalewaniu wodą, traci ona wiele ze swojego smaku i zapachu.

 

Herbata biała a zielona, różnice i podobieństwa

 Obie te herbaty różnią się przede wszystkim sposobem przygotowania. Różnica ta ujawnia się już podczas zbierania liści. W przypadku herbat białych mogą to być albo wyłącznie pączki, albo dwa pierwsze listki i pączek. W przypadku herbat zielonych nie ma tak ścisłych wymagań. Inny jest także proces obróbki. Co prawda obie te herbaty podlegają jedynie nieznacznej, krótkotrwałej fermentacji, ale już proces suszenia herbaty zielonej odbywa się w o wiele większych temperaturach. Białe herbaty są suszone naturalnie, korzystając ze Słońca. Przyjmuje się także, że herbaty białe ze względu na bardzo prostą obróbkę mają większą zawartość polifenoli i kofeiny.

W smaku i wyglądzie zdarza się, że ta różnica się zaciera. Najlepszym przykładem   może być tu White Monkey. Mimo że to zielona herbata, to jednak surowiec, z jakiego jest produkowana, czyli dwa pierwsze liście i pączek oraz pora zbioru: przełom marca i kwietnia powodują, że smakowo jest bardzo zbliżona do białej herbaty. Często ją się do niej też zalicza. W trakcie obróbki liście są bardzo delikatnie gotowane na parze, co powoduje, że zachowuje się meszek z włosków, Podobnie jak w białej herbacie.

 

 

Biała herbata cena

Za najdroższą białą herbatę uznaje się Silver Needle. Przygotowywana jest z samych pączków, których potrzeba zużyć bardzo duże ilości. Sam proces zbierania jest też bardzo pracochłonny i wymaga skupienia. Wolno zrywać tylko najmłodsze listki z pączkami, co trzeba wykonywać ręcznie.

Aby mogła powstać wysokiej jakości biała herbata, zbiory odbywają się tylko wiosną od połowy marca do początków kwietnia. W związku z tym produkcja nie jest wysoka.

Sam proces przygotowania herbaty, mimo że wydaje się być mało skomplikowany to jednak wymaga dużej wiedzy i wprawy, a także odrobiny szczęścia. Suszenie najlepiej, żeby odbywało się na Słońcu, więc każda niespodzianka pogodowa może spowodować nieodwracalne straty.

Oprócz Silver Needle wysokie ceny osiąga także Pai Mu Tan. Pozostałe herbaty są już niższej jakości. Wyprodukowane z kawałków liści i niewielkiej ilości pączku doskonale sprawdzają się jako bazy do mieszanek herbat lub aromatyzowania różnymi dodatkami.

 

Spróbuj nasze białe herbaty smakowe

 

 

Biała herbata liściasta DUMA KENII

 

 

 

 

Biała herbata z JAŚMINEM

 

 

 

 

Herbata biała KRÓLEWSKIE SNY

 

 

 

Miazga-Sławińska M, Grzegorczyk A., Herbaty – rodzaje, właściwości, jakość i zafałszowania, KOSMOS, t. 63, 2014

Matysek-Nawrocka i inni, Substancje biologicznie aktywne pozyskiwane z herbaty, kawy i kakao oraz ich zastosowanie w kosmetykach. „Postępy fitoterapii”, 2016.

Lekh Raj Juneja i inni, L-theanine—a unique amino acid of green tea and its relaxation effect in humans, „Trends in Food Science & Technology”, 10 (6–7), 1999, s. 199–204

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl