Sklep h&a

78-400 Szczecinek

ul. Wł. Bartoszewskiego 8

NIP: 6731434785

  790 247 236

 sklep@ha-herbatykawy.pl

 

 

 

Zielona herbata liściasta

Zielona herbata liściasta od lat zyskuje na popularności w naszym kraju. Nie poddaje się jej procesowi fermentacji, dzięki czemu liście zachowują inne właściwości i walory smakowe. Na bogactwo jej rodzajów wpływa oczywiście miejsce uprawy, czyli klimat i wysokość nad poziomem morza. Ogromną rolę odgrywa także sposób przygotowywania liści. Wszystko to sprawia, że możemy wybierać, kierując się nie tylko smakiem, ale też wyglądem zielonej herbaty liściastej. Do najbardziej popularnych należą herbaty cięte typu  sencha, sproszkowana matcha, i cudownie zwinięty Yunnan lub Gunpowder.  

Właściwości herbat zielonych przyciągają zwolenników zdrowego sposobu odżywiania się, którzy szukają w nich także nowych, ciekawych doznań smakowych.

Zielona herbata na prezent

Dobrej jakości liściaste herbaty zielone mogą być także ciekawym upominkiem lub częścią większego prezentu.

Lubimy pić herbatę i towarzyszy nam ona podczas wielu okazji. Czemu zatem nie podarować komuś czegoś, co lubi i po co zawsze chętnie sięgnie.

Rodzaje zielonych herbat liściastych w sklepie h&a

Sproszkowana, cięta czy zwijana, niezależnie od tego wyśmienita aromatyczna i co najważniejsze zawierająca wiele cennych dla naszego organizmu składników. Taka jest właśnie zielona herbata, której liście nie poddaje się procesowi utleniania a jedynie działaniu pary wodnej lub prażeniu, w zależności od regionu wytwarzania.

To właśnie położenie plantacji wpływa przede wszystkim na smak zielonej herbaty oraz na jej wygląd. Podobnie jak warunki uprawy także sposób obróbki po zbiorach wynikający z tradycji, doświadczeń, ale też potrzeby poszukiwania nowych smaków decyduje o tym co w konsekwencji znajdzie się w naszej filiżance czy kubku.

Zielona herbata liściasta Sencha

To najbardziej popularnych rodzaj herbaty w wielu azjatyckich krajach. Mimo że bywa w różny sposób przygotowywana, to jednak jeden z elementów procesu produkcji jest zawsze taki sam: cięcie liści na paski przypominający trawę.  Najbardziej upodobali ją sobie Japończycy stąd może świadomość, że najwyższej jakości sencha powstaje właśnie w Japonii. Rzeczywiście, proces jej produkcji sprawia, że otrzymujemy susz o żywej zielonej barwie, delikatnym smaku i przyjemnym aromacie. Japan Sencha Original to herbata wyjątkowa, której nie może ominąć nikt, kto lubi pić zielone herbaty.

Herbaty typu sencha produkowane są także w Chinach. Robi się to na sposób japoński traktując liście parą wodną jak w przypadku Sencha Japan Style lub zgodnie z chińska tradycją – prażąc w dużym naczyniu przypominającym wok. Z takim sposobem przygotowania mamy do czynienia w herbacie China Sencha.

Jakie są liściaste herbaty typu sencha? Warto sprawdzić samemu. Naszym zdaniem bywają bardziej wyraziste w smaku, intensywniejsze, o lepiej wyczuwalnym aromacie aniżeli japońskie. 

Ciekawym odkryciem dla osób pijących senchę może być spotkanie z Korea Sencha Jeoncha – herbata, która stara się zaprzeczyć temu, że najlepsze senche pochodzą wyłącznie z Japonii. Czy tak jest w rzeczywistości, warto przekonać się samemu!

 

Herbata zielona Lung Ching

Herbata przypominająca senchę, ale jednak przygotowywana w trochę inny sposób. Podczas prażenia w woku przyciska się ją ręcznie do ścian naczynia, przez co powstaje jej charakterystyczny kształt i smak. Lung Ching pozbawiona jest delikatnej goryczki, jaki towarzyszy herbatom typu sencha, dzięki temu jest łagodniejsza, wyczuwa się naturalną słodkość i wiele kwiatowych aromatów. Produkcja tej wyśmienitej zielonej herbaty odbywa się  głównie w prowincji Zhejiang w Chinach.

Herbata zielona zwijana Gunpowder

Produkuje się ją przede wszystkim w Chinach. Liście zwija się ciasno w kulki przypominające proch strzelniczy, o ciemnym oliwkowym kolorze. Niektórzy wielbiciele twierdzą, że pierwszy napar należy zlać, a dopiero 2 parzenie pokazuje jej świetny smak. Dzieje się tak za sprawą goryczy, która przy powtórnym zaparzaniu już nie występuje.

Herbaty zielone Yunnan

Lekko zwijane ze srebrnymi tipsami liście produkowane są właśnie w Chińskiej prowincji Yunnan. Ściśnięte na tyle ciasno by pięknie prezentować się w postaci suszu i na tyle lekko by podczas zaparzania powoli się rozwijać, oddając swój niebywały smak i aromat. Wyśmienitym przykładem tych herbat jest Yunnan Silver Tips. Zielona herbata łącząca delikatną goryczkę zielonych liści ze słodyczą i łagodnością srebrnych tipsów. 

Herbata sproszkowana typu matcha

Pochodzi z Japonii, gdzie do jej produkcji używa się tylko młodych listków z pierwszego zbioru. Zmielona do konsystencji mąki daje napar o gorzkim, cierpkim smaku. Mimo że matchę kojarzy się głównie z Japonią, to z powodzeniem produkuje się ją także w innych krajach. W chinach powstaje bardzo popularna, odznaczająca się wysoką jakością Matcha Japan Style.

Herbata z ryżem – Genmaicha.

Mimo że ta zielona herbata zawiera dodatki, to umieściliśmy ją jednak w kategorii herbat czystych. Herbata ta zakorzeniła się bowiem już na tyle w japońskiej tradycji, ze można ją traktować jako osobny rodzaj. Bazą dla niej jest zielona herbata Bancha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl