Sklep h&a

78-400 Szczecinek

ul. Wł. Bartoszewskiego 8

NIP: 6731434785

  790 247 236

 sklep@ha-herbatykawy.pl

 

Link herbaty czarne Assam

Link herbaty czarne Yunnan

Link herbaty czarne Cejlon

Link herbaty czarne Kenia

Link herbaty czarne Nepal

Przejdź do  herbaty czarne Mieszanki

Czarna herbata liściasta

Black Needle Black Needle
Cena: 19,90 zł
zobacz więcej
Assam Malty Assam Malty
Producent: Amber Tea
Cena: 15,90 zł
zobacz więcej
Assam TGFOP Assam TGFOP
Cena: 7,99 zł
zobacz więcej
Yunnan Golden Yunnan Golden
Cena: 14,90 zł
zobacz więcej
Assam FTGFOP1  Ambaguri Assam FTGFOP1 Ambaguri
Producent: Amber Tea
Cena: 11,40 zł
zobacz więcej
Ceylon FOP Candyman Ceylon FOP Candyman
Producent: Amber Tea
Cena: 9,45 zł
zobacz więcej
Mieszanka PRL -u Mieszanka PRL -u
Producent: Arkom
Cena: 7,99 zł
zobacz więcej

Czarna herbata liściasta odznacza się wyszukanym, uwielbianych przez wielu smakoszy smakiem.

Oferowane przez nasz sklep czarne liściaste herbaty bez dodatków pochodzą z wielu znanych regionów upraw. Większość z nich powstaje w najlepszych ogrodach Azji,  Chin, Indiach czy na Ceylonie (Sri Lanka). Nie zapominamy też o stosunkowo nowym regionie upraw, jakim jest Afryka. W takich krajach jak Kenia i Tanzania produkuje się herbaty czarne i zielone herbaty liściaste o intensywnym mocnym smaku i  łagodnym aromacie, np. Kenia Milima.

Różnorodność stosowanych procesów przy wytwarzaniu czarnych herbat liściastych powoduje, że różnią się one nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim smakiem, aromatem i mocą. Te, które pochodzące z Yunnan są lekko słodkawe. Czarne herbaty indyjskie wyprodukowane w Assam dają mocny napar, a w Darjeeling delikatny. Natomiast herbaty cejlońskie najczęściej są lekkie i niezwykle aromatyczne.

Mamy nadzieję, że każdy wielbiciel dobrej herbaty bez dodatków znajdzie coś dla siebie. O rodzajach czarnych herbat liściastych i sposobie ich przygotowywania możesz przeczytać na naszym blogu.

Regiony upraw i rodzaje czarnej herbaty liściastej w sklepie h&a

Czarna herbata liściasta z Chin

Najpopularniejszym regionem upraw w Chinach jest prowincja Yunnan. To tam powstają takie bardzo dobre czarne herbaty jak Yunnan Golden czy Yunnan Golden Tips. Ich cechą charakterystyczną jest spory dodatek złotych tipsów (młodych pączków), które nadają im wyjątkowej delikatności. Czarna herbata liściasta Yunnan wyróżnia się wspaniałym, pozbawionym ostrości smakiem i bogatym aromatem.

Za ten niezwykły smak odpowiada oczywiście klimat, w którym dojrzewają do zbioru herbaciane liście. Zapewniają go Góry Południowochińskie i wysokość, na jakiej znajdują się plantacje, czyli powyżej 2000 m n.p.m.

Dla smaku czarnych herbat sypanych duże znaczenie ma też sam sposób produkcji herbaty, który zaczyna się bezpośrednio po zbiorach. Wiele lat tradycji i doskonalenia umiejętności przygotowywania klasycznej czarnej herbaty powoduje, że możemy cieszyć się smakiem, także takiej herbaty jak  Yunnan Golden Tips. Swój lekko słodkawy i bardzo aromatyczny napar ta czarna herbata zawdzięcza młodym listkom zwijanym z pączkami.  

Czarne herbaty Yunnan dają napary w  kolorze brązowym o czerwonawym odcieniu.

 

Czarna herbata liściasta z Indii

Najlepsze warunki do uprawy krzewu herbacianego znajdują się w Indiach w stanie Assam oraz okręgu Darjeeling. To od nich wzięły nazwy najlepsze czarne indyjskie herbaty.

W okolicy miasta Darjeeling powstają niezwykłe mieszanki herbat, np. Darjeeling Lucky Hill. Otrzymamy z nich  intensywny napar o bogatym smaku. Sprawcą tego niezwykłego smaku i aromatu jest oczywiście klimat. Wysoko położone plantacje narażone są bowiem na  działanie monsunów, które wywierają swój wpływ na proces dojrzewania herbacianych liści. Herbaty Darjeeling to mieszanki liści z pierwszych (First Flush) lub drugich ( Second Flush) zbiorów. Różnią się wyglądem. Pierwsze są jasne z niewielką ilością złotych tipsów. Otrzymamy z nich złotawy napar o orzeźwiającym smaku i subtelnym, kwiatowym aromacie. Drugie są mocniejsze. Ich liście są ciemniejsze, podobnie jak napar z nich otrzymany. Mają zbliżony, ale bardziej intensywny smak i zapach.

W stanie Assam w północno wschodnich Indiach powstają dość mocne czarne herbaty, których liście są na ogół dość ciemne i dość silnie zwinięte. Napar, jaki z nich otrzymamy, charakteryzuje się dużą mocą, a smak wyrazistością. Wśród wielu odmian czarnej herbaty Assam polecamy szczególnie wysokiej jakości herbaty Assam Malty i Assam Gentleman.

 

Herbata czarna liściasta z Ceylonu (Sri Lanka)

O czarnej herbacie ceylońskiej można by napisać książkę. Ogromny wpływ na jej smak ma położenie plantacji, a w tym wysokość nad poziomem morza. Duże znaczenie ma też oddziaływanie wiatrów monsunowych. Dlatego też wśród czarnych herbat liściastych z Cejlonu spotykamy różne odmiany. Jedne dają jasne, delikatne napary, inne natomiast ciemne, bursztynowe, o charakterystycznym cierpkim smaku.

Naszym zdaniem na wyróżnienie zasługują 2 odmiany. Są to  Ceylon Lumbini i Ceylon Kenilworth. Te obie cejlońskie herbaty mają wspólne cechy, ale też różnice. Łączą je jasny napar oraz łagodny smak, dzielą jednak intensywność i wyrazistość aromatu i bogactwo smaków. Kenilworth to herbata łagodna, bardzo delikatna, natomiast Lumbini wyróżnia się lekkością i głębokim lekko słodkawym smakiem

Czarna herbata z Afryki

Uprawa herbaty w Afryce rozpoczęła się około 100 lat temu. Doskonałe warunki klimatyczne występują tu głównie w Kenii i Tanzanii. Dzięki odpowiedniej wysokość nad poziomem morza (od 1500 do 2700 m), dużym opadom i wyskiej temperaturze produkowane są tu wysokiej jakości czarne herbaty klasyczne.

Herbat czarne z Tanzanii czy Kenii wyróżnia delikatny aromat i duża moc naparu. Spośród herbat z Afryki warto wybierać te z zawartością złotych tipsów, jak np. Kenia Milima.

Mieszanki czarnych herbat liściastych

Mieszanie liści herbacianych z różnych plantacji, a nawet regionów upraw to wyraz chęci poszukiwania nowych smaków. Najbardziej znanym przykładem jest English Breakfast. Dobra czarna herbata, w której mieszają się smaki i aromaty najczęściej pochodzące z Ceylonu i Indii. W naszej ofercie English Breakfast to kompozycja oparta o herbaty indyjskie Darjeeling i Assam  oraz cejlońską Broken Orange Pekoe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl